AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Akademiyanın qadın əməkdaşlarına təbriki
06.03.2023 17:20
Əziz xanımlar!
Sizi 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edir, cansağlığı, ailə səadəti, xoşbəxtlik arzulayıram.
Azərbaycan qadını daim öz parlaq zəkası, geniş dünyagörüşü, intellekti, müdrikliyi ilə seçilmiş, bütün dövrlərdə cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsi olmuşdur. Məhz bu yüksək ali keyfiyyətlərlə yanaşı, mərdliyi, cəsarəti, sədaqəti özündə birləşdirən Azərbaycan qadını döyüş meydanlarında da sərkərdəlik məharəti göstərmiş, bir diplomat kimi ictimai işlərdə yaxından iştirak etmiş, öz zəngin erudisiyasını ortaya qoymuşdur.
Heç təsadüfi deyildir ki, çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə qadınlara yüksək ehtiram bəslənilməsi ənənəsi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə də davam etdirilmiş, məhz bu dövrdə müsəlman Şərqində ilk dəfə ölkəmizdə qadınlara seçib-seçilmək hüququ verilmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev də özünün zəngin siyasi həyatı boyunca qadınların cəmiyyətin aparıcı qüvvəsi olmasına və onların hüquqlarının qorunmasına xüsusi diqqət yetirmişdir. Bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq uğurla inkişaf etdirilmişdir.
Bu gün bütün dünya Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın timsalında Azərbaycan qadınının yüksək idarəetmə təcrübəsinin, geniş dünyagörüşünün, diplomatik bacarığının, mətanətinin, sədaqətinin şahidi olur.
Azərbaycan qadını bütün dövrlərdə elmdə də öz sözünü demişdir. Akademik Zərifə Əliyeva, professor Aida İmanquliyeva, akademik İzzət Orucova, akademik Ədilə Namazova və bir çox nüfuzlu qadın alimlər öz tədqiqatları ilə elmimizin inkişafına mühüm töhfələr vermişlər. Hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 7 həqiqi və 9 müxbir üzvü qadındır.
Sizi ürəkdən təbrik edir, şəxsi həyatınızda xoşbəxtlik və firavanlıq, elmi fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram!

Поздравляю вас с 8 Марта – Международным женским днем, желаю вам здоровья, семейного благополучия и счастья.
Азербайджанская женщина всегда отличалась блестящим умом, широким мировоззрением, интеллектом и мудростью, во все времена была движущей силой развития нашего общества. Наряду с этими высшими качествами, азербайджанская женщина, объединившая в себе также такие качества, как бесстрашие, храбрость и верность, проявляла полководческие способности на поле боя, активно участвовала в общественной жизни в качестве дипломата, демонстрируя при этом свою широкую эрудицию.
Неслучайно, что на протяжении многовековой истории нашей государственности женщинам всегда оказывалось высокое почтение и доверие. Эта традиция была продолжена и в период Азербайджанской Народной Республики, когда впервые на мусульманском Востоке женщинам было предоставлено избирательное право.
На протяжении своей многогранной политической деятельности общенациональный лидер Гейдар Алиев также уделял особое внимание деятельности женщин в качестве движущей силы развития общества и защите их прав. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев успешно продолжает эту политику, учитывая при этом вызовы современности.
Сегодня весь мир в лице Первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой является свидетелем управленческих и дипломатических способностей, широкого мировоззрения, решительности и верности азербайджанской женщины.
Во все времена азербайджанская женщина говорила свое слово и в науке. Своими исследованиями академик Зарифа Алиева, профессор Аида Имангулиева, академик Иззет Оруджева, академик Адиля Намазова и многие другие выдающиеся женщины-ученые внесли ценный вклад в развитие нашей науки. В настоящее время 7 действительных членов и 9 членов-корреспондентов Национальной академии наук Азербайджана – женщины.
Дорогие женщины!
От всего сердца поздравляю вас с праздником и желаю вам счастья и благополучия в личной жизни, а также успехов в научной деятельности!