Akademik Rasim Əliquliyev: “Yeni nəsil jurnalistlərin hazırlanmasında IV Sənaye İnqilabının texnoloji çağırışları nəzərə alınmalıdır”
07.03.2023 09:15
Müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı, süni intellektin geniş tətbiqi, eləcə də yeni məzmunda informasiyaların meydana gəlməsi jurnalistlərin və media qurumlarının daha rəqabətqabiliyyətli olmasını, zamanla ayaqlaşmasını tələb edir. Bu baxımdan Azərbaycanın ali məktəblərində “Jurnalistika” ixtisası üzrə təhsilin məzmununun yenilənməsinə ciddi ehtiyac vardır.
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Elm və Təhsil Nazirliyinin Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə təşkil etdiyi “Effektiv kommunikasiya” mövzusunda keçirilən təlim-seminarda ölkəmizdə jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı ilə bağlı bəzi problemlərə diqqət çəkib, eyni zamanda bir sıra təkliflər irəli sürüb.
Akademik Rasim Əliquliyev jurnalistika fakültələrində beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq, tədris olunan fənlərin monitorinqinin aparılması, müasir dövrün tələblərinə cavab verən, yeni bilikləri tədris edən kafedraların yaradılması, eləcə də texnoloji və innovativ biliklərin daşıyıcısı olan yeni nəsil jurnalistlərin yetişdirilməsinin zəruriliyini önə çəkib.
Alimin fikrincə, ölkəmizdə jurnalistika ixtisası üzrə doktorantura təhsili həyata keçirilsə də, bu ixtisas üzrə dissertasiya müdafiəsinin olmaması və tədqiqatlara müvafiq elmi dərəcənin verilməməsi ciddi problemlərdən biridir.
AMEA-nın vitse-prezidenti jurnalistika üzrə magistratura səviyəsində “Elm jurnalistikası” ixtisasının yaradılmasının vacib olduğunu qeyd edib: “Bu, elmi bilikləri cəmiyyətə operativ və dolğun şəkildə çatdırmaq qabiliyyətinə malik, eyni zamanda IV Sənaye İnqilabının çağırışlarına adekvat jurnalistlərin hazırlanması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır”.
Akademik, həmçinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “Azərbaycan KİV sistemində yeni medianın formalaşması və konvergensiyası prosesi”, “İnternet-media resurslarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi”, “Süni intellektə əsaslanan jurnalistikanın formalaşması problemləri” və digər problemlər üzrə aparılan multidissiplinar tədqiqatlara da dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb.

Академик Расим Алигулиев: «При подготовке нового поколения журналистов необходимо учитывать технологические вызовы Четвертой промышленной революции»
07.03.2023 09:15
Ускоренное развитие информационных технологий и широкое применение искусственного интеллекта в современный период, а также появление информаций нового содержания требуют от журналистов и медиа-структур быть более конкурентоспособными и идти в ногу со временем. В связи с этим возникла серьезная необходимость в обновлении содержания образования по специальности «Журналистика» в высших учебных заведениях Азербайджана.
В своем выступлении на тренинге-семинаре на тему «Эффективная коммуникация», который прошел при совместной организационной поддержке Министерства науки и образования и Агентства развития медиа, вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев рассказал о некоторых проблемах, связанных с подготовкой кадров в сфере журналистики в стране, и выдвинул ряд предложений.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что возникла необходимость в проведении мониторинга дисциплин, которые преподаются на факультетах журналистики, учитывая при этом международный опыт, создании кафедр, отвечающих требованиям современности и передающих студентам новые знания, а также в подготовке нового поколения журналистов, обладающих технологическими и инновационными знаниями.
По мнению ученого, хотя в республике по специальности журналистика проводится обучение на ступени докторантуры, одной из серьезных проблем является отсутствие защит диссертационных работ и предоставления соответствующей ученой степени по данной специальности.
Вице-президент НАНА подчеркнул, что на уровне магистратуры в сфере журналистики необходимо организовать обучение по специальности «Научная журналистика»: «Это особенно важно для подготовки журналистов, которые будут уметь оперативно и в полной мере доводить до общественности научные знания, а также адекватно реагировать на вызовы Четвертой промышленной революции».
Академик также отметил, что Институт информационных технологий оказывает поддержку мультидисциплинарным исследованиям, которые охватывают такие проблемы, как «Процесс формирования и конвергенции новых медиа в системе СМИ Азербайджана», «Разработка механизмов для проведения мониторинга и оценивания интернет-медиа-ресурсов», «Проблемы формирования журналистики, опирающейся на искусственный интеллект» и т.д.